09/02/2013 Race Results

Berm Benders Raceway
9/2/2013
Overall Race Results
50CC OIL INJECTED 4-8
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 246 Mccoy Leger Brook Park, MN 1 1
2 325 Brady Karolevitz Cambridge, MN 2 2
3 67 Jacob Bostrom Jr Mora, MN 3 3
50CC SINGLE OR MULTISPEED 4-8
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 325 Brady Karolevitz Cambridge, MN 2 1
2 246 Mccoy Leger Brook Park, MN 1 2
3 144 Blake Lund 3 3
50CC PREMIX 4-6
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 325 Brady Karolevitz Cambridge, MN 1 1
2 67 Jacob Bostrom Jr Mora, MN 3 2
3 105 Stephen Klar Hinckley, MN 2 DNF
50CC PREMIX 7-8
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 127 Brandon Nelson Chisago City, MN 2 1
2 131 Jake Paige Forest Lake, MN 1 2
3 119 Collin Keeney 3 4
4 39 Ashley Rasmussen 5 3
5 331 Evan Windahl Sartell, MN 4 5
65CC 7-9
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 127 Brandon Nelson Chisago City, MN 1 1
2 33 Domenic Hegman Rogers, MN 2 2
3 131 Jake Paige Forest Lake, MN 3 3
4 488 Tyler Vanatta 4 4
5 33x Jacob Mcpherson 5 5
6 66 Tyler Otterdahl Mayer, MN 8 6
7 109 Dylan Klar 7 7
8 144 Blake Lund 9 8
9 421 Jeffery Lilienthal Mora, MN 6 DNF
65CC 10-11
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 88 Jaxon Opitz St.paul, MN 1 1
2 191 Nick Paige Forest Lake, MN 2 2
3 26 Owen Sailor Elk River, MN 3 3
4 10 Tanner A. Larson Mora, MN 4 4
85CC 9-11
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 452 Aaron Boatman 1 1
2 74 Drew Sampson Bethel, MN 2 2
3 152 Curtis Biorn Ramsey, MN 3 4
4 695 Blade Goding Buffalo, MN 5 3
5 191 Nick Paige Forest Lake, MN 4 5
6 121 Kayla Caswell 6 7
7 29 Alex Rasmussen Hudson, WI DNF 6
85CC 9-12
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 452 Aaron Boatman 1 1
2 129 Zach Strecker Hugo, MN 4 2
3 17 Payton Harrison 3 3
4 74 Drew Sampson Bethel, MN 2 4
5 695 Blade Goding Buffalo, MN 5 5
6 152 Curtis Biorn Ramsey, MN 6 6
7 29 Alex Rasmussen Hudson, WI 7 7
8 121 Kayla Caswell 8 8
85CC 12-15
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 15 Drew Slocum Zimmerman, MN 1 1
2 129 Zach Strecker Hugo, MN 2 2
3 17 Payton Harrison 4 3
4 72 Jake Bresnahan Forest Lake, MN 3 4
5 255 Tyler Melby 5 6
6 995 Garrett Montgomery Bloomington, MN 7 5
7 104 Scott Rasmusser Jr Hudson, WI 6 7
8 165 Adam J. Volkmann Bloomington, MN 8 8
SUPERMINI (80CC-112CC)
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 15 Drew Slocum Zimmerman, MN 1 1
2 727 Jacob Geiger Watertown, SD 2 2
3 251 Alex Comstock 3 3
SCHOOLBOY 12-16
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 126 Noah Mcpherson Duluth, MN 1 1
2 30 Adam V. Godfrey Princeton, MN 2 2
3 63 Michael Hemmerich Nisswa, MN 4 3
4 155 Ryder Hanninen 3 4
5 41 Evan Hills Lindstrom, MN 5 6
6 53 Tyler Dolney East Bethel, MN 7 5
7 727 Jacob Geiger Watertown, SD 6 7
8 461 Justin J. Evans Lino Lakes, MN DNF DNS
GIRLS JR 9-12(59cc-85cc)
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 571 Kourtney Trautner Watertown, SD 1 1
2 121 Kayla Caswell 2 2
JUNIOR 14-16 (126cc-250cc)
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 32 Spencer Henrikson Dalbo, MN 1 1
2 30 Adam V. Godfrey Princeton, MN 3 2
3 150 Brett Fields Cedar, MN 2 4
4 98 Mason Marty St Paul, MN 5 3
5 63 Michael Hemmerich Nisswa, MN 4 5
6 516 Michael Bednarek Little Falls, MN 6 6
7 310 Joey Buchta 7 7
8 69 Blaine Blazek Rush City, MN 8 8
9 136 Robbie Marty Jr St Paul, MN 9 9
10 73 Grayson Ferencik Minneapolis, MN 10 DNS
125 12+
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 126 Noah Mcpherson Duluth, MN 1 1
2 35 Sean Scott St.paul, MN 3 2
3 41 Evan Hills Lindstrom, MN 2 3
4 53 Tyler Dolney East Bethel, MN 4 4
5 204 Austin Warner Forest Lake, MN 6 5
6 103 Jake J. Vondrasek Forest Lake, MN 5 6
7 88 Max Walburg Edina, MN DNS DNS
65CC 7-11
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 88 Jaxon Opitz St.paul, MN 1 1
2 191 Nick Paige Forest Lake, MN 2 2
3 127 Brandon Nelson Chisago City, MN 3 3
4 488 Tyler Vanatta 5 4
5 26 Owen Sailor Elk River, MN 6 5
6 33 Domenic Hegman Rogers, MN 4 8
7 421 Jeffery Lilienthal Mora, MN 8 6
8 66 Tyler Otterdahl Mayer, MN 7 7
9 33x Jacob Mcpherson 9 9
10 10 Tanner A. Larson Mora, MN 10 10
11 109 Dylan Klar 11 11
250 A
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 975 Jake Loberg Ham Lake, MN 1 1
2 424 Kyle Swenson Zimmerman, MN 2 2
3 796 Chas Kadlec Hayward, WI 4 3
4 726 Troy Soderman Lino Lakes, MN 3 4
250 B
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 32 Spencer Henrikson Dalbo, MN 1 1
2 625 Austin Kienast Watertown, SD 2 2
3 827 Isaac Geiger Watertown, SD 3 3
4 98 Mason Marty St Paul, MN 4 4
5 329 Casey Hultgren Mountain Iron, MN 5 5
6 63 Michael Hemmerich Nisswa, MN 6 6
7 42 Alex Buckman Two Harbors, MN 7 7
8 966 John Schulte Lindstrom, MN DNS DNS
250 C
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 558 Devin Donaho 2 1
2 404 Charles Anderson 1 2
3 516 Michael Bednarek Little Falls, MN 3 3
4 155 Ryder Hanninen 5 4
5 229 Derek Keeney 4 7
6 436 Austin Rasmussen Cambridge, MN 6 6
7 1712 Michael Tweeton Big Lake, MN 8 5
8 255 Andrew D. Cors 7 8
9 77 Mariah Braastad Cedar, MN 9 9
14-24B
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 48 Blake Waller Princeton, MN 1 1
2 827 Isaac Geiger Watertown, SD 3 2
3 150 Brett Fields Cedar, MN 4 3
4 100 Jordan Rapp Cambridge, MN 5 4
5 98 Mason Marty St Paul, MN 6 5
6 135 Sean Scott St.paul, MN 7 6
7 625 Austin Kienast Watertown, SD 2 DNF
8 30 Adam V. Godfrey Princeton, MN DNS DNS
14-24C
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 558 Devin Donaho 1 1
2 404 Charles Anderson 3 2
3 436 Austin Rasmussen Cambridge, MN 2 3
4 23 Brenden Sperl Center City, MN 4 4
5 69 Blaine Blazek Rush City, MN 5 5
6 250 Tyler Seiberlich Lindstrom, MN 6 6
7 136 Robbie Marty Jr St Paul, MN 8 7
8 73 Grayson Ferencik Minneapolis, MN 7 DNS
9 461 Justin J. Evans Lino Lakes, MN DNS DNS
25+A
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 407 Jacob Bostrom Isanti, MN 1 1
2 158 Mark Arends East Bethel, MN 2 2
3 796 Chas Kadlec Hayward, WI 3 3
25+B
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 918 Patrick Miller 1 2
2 321 Clint Carpenter Anoka, MN 3 1
3 317 Wade H. Hasse Pennock, MN 2 3
4 585 Tony Mctavish Duluth, MN 5 4
5 56 Jimmy Diedrich Clearwater, MN 6 6
6 481 Scott Lehnertz 8 5
7 93 Jamie Koch Mora, MN 7 7
8 685 Travis Ahrens 4 DNS
25+C
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 324 Jay Kangas 1 1
2 79x Ryan Ingebritson Coon Rapids, MN 2 2
3 762 Jeffrey Fielder 3 3
4 81 Jeffrey Jones Grand Rapids, MN 5 4
5 122 Mike Yaeger 4 5
30+ VET A
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 158 Mark Arends East Bethel, MN 1 1
2 85 Joshua Patzoldt Pine City, MN 2 2
30+ VET B
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 685 Travis Ahrens 1 1
2 93 Jamie Koch Mora, MN 2 2
3 481 Scott Lehnertz 3 3
4 56 Jimmy Diedrich Clearwater, MN 4 4
5 23 Raymond Riedl Wells, MN 5 DNS
30+ VET C
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 324 Jay Kangas 1 1
2 79x Ryan Ingebritson Coon Rapids, MN 2 2
3 473 Dan Hegman Rogers, MN 3 3
4 762 Jeffrey Fielder 4 4
5 222 Donny Hill Virginia, MN 5 5
6 8 Jesse John 7 6
7 81 Jeffrey Jones Grand Rapids, MN 6 7
8 133 Chad Kalscheuer 8 8
40+ SENIOR A
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 180 Martin Melby 1 1
2 155 Warren Hanninen Hibbing, MN 2 2
3 110 Gary Johnson 3 3
40+ SENIOR B
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 68 Barry Buckman 1 1
2 x Ryan Rouillard Maple Grove, MN 2 2
3 929 Craig Hultgren Mountain Iron, MN 3 3
4 23 Raymond Riedl Wells, MN 4 DNS
40+ SENIOR C
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 525 Brian Bohlman 1 1
2 197 Brett Seiberlich Lindstrom, MN 2 2
3 8 Jesse John 3 3
4 576 Dave Weseman 4 4
5 39 Robert Crawford Cottage Grove, MN 5 DNF
45+A
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 1 Mike Mineheine Big Lake, MN 1 1
2 4p Jack Parenteau White Bear Lake, MN 2 2
45+
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 68 Barry Buckman 2 1
2 217 Todd Harrison Lyle, MN 1 2
3 39 Robert Crawford Cottage Grove, MN 3 3
4 23 Raymond Riedl Wells, MN 4 DNS
50+
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 4p Jack Parenteau White Bear Lake, MN 2 1
2 1 Mike Mineheine Big Lake, MN 1 2
3 110 Gary Johnson 3 3
4 39 Robert Crawford Cottage Grove, MN DNF DNS
55+
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 4p Jack Parenteau White Bear Lake, MN 1 1
WOMEN
Overall # Name City,State Moto 1 Moto 2
1 77 Mariah Braastad Cedar, MN 1 1
2 187 Kala Swenson Zimmerman, MN 2 2
3 74 Chloe Windahl Sartell, MN 3 3
4 198 Brianna Seiberlich 4 4
OPEN A 12+
Overall Number Name City,State Moto 1 Moto 2
1 975 Jake Loberg Ham Lake, MN 1 1
2 407 Jacob Bostrom Isanti, MN 2 2
OPEN B 12+
Overall Number Name City,State Moto 1 Moto 2
1 48 Blake Waller Princeton, MN 1 1
2 827 Isaac Geiger Watertown, SD 2 2
3 329 Casey Hultgren Mountain Iron, MN 3 3
4 918 Patrick Miller 4 4
5 42 Alex Buckman Two Harbors, MN DNF DNS
6 966 John Schulte Lindstrom, MN DNS DNS
OPEN C 12+
Overall Number Name City,State Moto 1 Moto 2
1 310 Joey Buchta 1 1
2 229 Derek Keeney 2 3
3 255 Andrew D. Cors 3 4
4 151 Damon Linder 8 2
5 103 Jake J. Vondrasek Forest Lake, MN 5 6
6 204 Austin Warner Forest Lake, MN 7 5
7 250 Tyler Seiberlich Lindstrom, MN 4 8
8 614 Matthew Wacek Champlin, MN 6 7
9 198 Brianna Seiberlich 9 9
10 251 Alex Comstock DNF DNS
GIRLS SR 12-16 (79cc-112cc)
Overall Number Name City,State Moto 1 Moto 2
1 571 Kourtney Trautner Watertown, SD 1 1
2 225 Miranda Tweeton Big Lake, MN DNF DNF
50CC OPEN 4-8
Overall Number Name City,State Moto 1 Moto 2
1 131 Jake Paige Forest Lake, MN 1 1
2 39 Ashley Rasmussen 2 2
3 119 Collin Keeney 3 3

Categories


Links


Weather


Search our Site


Contact Us



© 2017 Berm Benders Raceway -
Website Design by Eyzzon